Слово «дисплазія» означає «порушення формування». Це захворювання зростання і розвитку, при якому спостерігається тенденція до розвитку слабкості кульшового суглобу. В подальшому може призводити до розвитку остеоартриту. Недорозвинення суглобу, в важких випадках, призводить до періодичного і/або постійного підвивиху стегнової головки, відбувається зношування суглобу, провокується дискомфорт, біль.
ФАКТОРИ, ЩО ПРИЗВОДЯТЬ ДО ДИСПЛАЗІЇ:
1. Генетика. Генетично обумовлене захворювання, спадковість не пряма, і розвиток дисплазії залежить від декількох генів. У двох здорових нащадків собак появу даної патології виключати не можна. Набір генів у кожної породи може відрізнятися (в світі налічується понад 400 порід собак). Навіть при наявності обумовленного гена це не означає, що у вихованця розвинеться дисплазія. Але фактори, описані нижче, можуть збільшити ризики її розвитку.
2. Харчування Незбалансований раціон і зайва вага (у пацієнта з кодованим геном дисплазії кульшового суглобу це сприяючий чинник).
3. Зовнішні чинники. Слизька підлога, незбалансовані прогулянки і надмірні фізичні навантаження.Важливо знати! Ніякими таблетками і добавками не можна змінити анатомічна будова органу!
Поширеність: Найчастіше це захворювання реєструється у великих і гігантських швидкоростучих порід, але може зустрічатися і у середніх і дрібних порід собак, навіть у кішок.
Симптоми:
Найбільш часто дисплазія кульшового суглобу проявляється в проміжку з 6 до 12 місяців:
- різним ступенем кульгавості (в т.ч. «вихляюча» хода)
- відмови від тривалих прогулянок
- труднощами при вставанні, особливо після активних навантажень
Діагностика: В ранній етап (2-6 міс) достатньо огляду і ортопедичних тестів, за необхідності проводять рентген. В більш пізній вік, окрім ортопедичного огляду/тестів, потрібна рентгенографія і більш інформативно під седацією (щоб можна здійснити релаксацію м’язів для точної постановки діагнозу).
Відсутня культура інформування заводчиками крупних порід, про обов’язкове профілактичний огляд ортопедом! Не терапевтом! А профільним лікарем!
Важливість ранніх профілактичних оглядів на пошук дисплазії (в 2-3 міс; повторити в 6-7 міс і контроль після року).
Лікування:
Є хірургічне та консервативне. В кожному конкретному випадку лікар повинен проінформувати доцільність операції або консервативного лікування (реабілітація – зміна умов та певні фізичні навантаження). Іноді консервативне лікування довгий час може тримати вихованця в гарному стані без болю.
ЦІЛІ РЕАБІЛІТАЦІЇ ПРИ ДТБС ЗАЛЕЖАТЬ ВІД:
1. Віку
2. Фізичного стану
3. Ступені розвитку остеоартриту і наявності болю
Цілі реабілітації при дисплазії при відсутності болю у пацієнта з відкритими зонами росту:
- це спосіб життя! Але, якщо є можливість вплинути радикально (хірургічне втручання, як профілактична хірургія) то дійсно потрібно діяти, тому що це знизить ризик розвитку остеоартриту в майбутньому
- убезпечити зовнішнє середовище навколо пацієнта
- уповільнити процес розвитку остеоартриту (слід розглянути хірургічні методи втручання, які найбільш перспективні – ювенільний сімфізіодез, яка проводиться до 16-20-тижневого віку і деякі інші види операцій, вибір яких залежить від віку і вираженості дисплазії) шляхом:
- профілактувати розвиток патологічних патернів
- знизити навантаження на тканини навколо суглоба (зміцнення м’язів, зв'язок за допомогою вправ)
- поліпшити рухливість суглоба (мануальні техніки, кінезіотерапія)
- контроль фізичних навантажень (не використовувати силових навантажень! При болю і із відкритими зонами росту)
- збалансоване харчування
У житті вихованця повинен бути моціон і контрольовані навантаження, він не повинен бути повністю обмежений у русі. Важливо розуміти, що зміцнення м'язів і зв'язок навколо кульшового суглоба не зупиняє розвиток остеоартриту. Але пересування і якість життя стає комфортніше.
Цілі реабілітації при ДТБС у пацієнта з закритими зонами росту:
- контроль больового синдрому
- безпечне покриття поверхні в будинку
- уповільнити процес розвиток остеоартриту (див. вище)
- при неможливості пересування використання спеціальних амуніції, підтримки
- хірургічне втручання (тотальне ендопротезування суглоба, резекція голівки стегна)
ПРОФІЛАКТИКА:
Обов'язковий профілактичний огляд у ортопеда з 10-16 тижневого віку великих і гігантських порід. Лікар оглядає вихованця, робить специфічні ортопедичні тести, за потребою рентген знімки. При виявлені проблеми порадить подальші дії.
Прогнози:
При ранній діагностиці і своєчасному виявленню – прогнози благоприємні.