Що це?
- Новонароджені цуценята і кошенята з моменту, коли повинні вже намагатися починати ходити (3-4 тижні), не можуть встати на лапки і роблять рухи лапками, подібними як при плаванні (від сюди і назва «синдром плавця»). Центр ваги зміщений до грудей, м'які ребра не можуть зберігати форму і під тиском ваги грудна клітка ущільнюється і стає більш опуклою з боків. Важливо розуміти, що при цьому стані стискаються органи грудної клітини, відбуваються складнощі з процесом дихання, пацієнти можуть погано вживати їжу і можуть вдавитися.
Задні і передні кінцівки не можуть згрупуватися в спробі встати. Переважає перерозгинання в області колінних суглобів, кульшових суглобів. Передні і задні лапи витягнуті. При перерозгинанні в колінному суглобі (рекурвація) скорочується чотириголовий м'яз – це веде до змін в колінному суглобі, вивихи надколінка. Хронічний механізм такого стану призводить до внутрішньосуглобової дегенерації хряща і фіброзу
Чому це відбувається?
- Точні механізми розвитку патології «синдрому плавця» не відомі. Деякі вважають, що це вроджена патологія розвитку, пов'язана зі зміною передачі нервово-м'язового синапсу, що сповільнює процес розвитку м'язів. Інші ж висловлюють думку про невідповідні умови утримання (слизька рівна підлога).
Симптоми:
1. Ущільнена (здавлена) грудна клітка
2. Пацієнти лежать з витягнутими вперед або в бік передніми кінцівками і витягнутими назад задніми кінцівками
3. Намагаються здійснювати плавальні рухи в безуспішних спробах встати
4. Може порушуватися дихання аж до синюшності слизових оболонок і загибелі тварини
5. Порушується акт прийому їжі, ризик подавиться (аспірація, розвиток пневмонії)
Це лікується?
- Не дивлячись на те, що сплощення грудної клітини може спричинити за собою порушення в прийомі їжі, регургітацію (зригування їжі), порушення дихання і розвиток пневмоній, у більшості випадків пацієнти непогано відновлюються і можуть жити досить повноцінним життям.
Колись вважалося, що даних цуценят гуманніше евтаназувати (приспати), ніж намагатися лікувати. Зараз же це далеко не безнадійні випадки.
Головне – чим швидше почати належний догляд, тим краще і це може запобігти розвитку ускладнень.
Лікування полягає в:
- забезпеченні атравматизму (контроль в навколишньому середовищі)
- якісному догляді вихованця, контролювати прийом їжі і давати дрібно – часто і малими порціями
- терапевтичних вправах (можливе використання гідротерапії: така як – асистоване ходіння в воді з фазою опори, ходіння по береговій лінії, використання водної бігової доріжки)
- носінні спеціалізованих бандажів (строго підконтрольне тому, що можна значно нашкодити), що не здавлюють і не перешкоджають кровотоку, а імобілізують кінцівки в певному положенні
Перш ніж почати реабілітацію, необхідно переконатися, що маєте справу саме з «синдромом плавця» і немає протипоказань до виконання гідротерапії або активних терапевтичних вправ. Проконсультуйтеся з лікарем.
Диференціальні можливі діагнози (залежать від симптомів):
Менінгоенцефаліт, чума собак, токсоплазмоз, міопатії, неоспороз, міопатії, ущелина піднебіння, травми хребта і інше