Як вибрати лікаря?

Вибір фахівця. Відповідальний момент, але неприємний досвід застерігає нас від цього. Що ж робити?

"До лікаря? Ні, ми не підемо. Я буду пробувати лікувати як у моєї знайомої, у них було щось схоже»

Безумовно всі чули, що зараз в інтернеті доступна дуже різноманітна інформація. Як правдива, так і помилкова. Але її потрібно вчитися фільтрувати.

Закоренілі міфи настільки міцно опановують суспільство і активно поширюються на форумах. Все чому?

Людина ледача за своєю природою – це всім відомо. Немає часу для вивчення питання і клопіткого пошуку відповіді. Якщо виникає потреба в лікуванні вихованця, ми, не виходячи з дому, жадаємо отримати пораду від «знавців». Від людей, які стикались раніше з подібною ситуацією і як все вирішилося саме в їхньому випадку. Але як знати, що їх випадок точно ідентично схожий з Вашим і Ви не втратите важливих деталей в спробі допомогти вихованцеві? Можливо, ми несвідомо йому шкодимо цим. Відтягуючи проблему, переводячи її в статус «хронічний».

Це стосується не тільки медицини.
- Зламався кран на кухні – ми  в гугл «тече кран, як виправити».
- Чи не включається фен – «гугл, чому не включається фен».

Часто проблема самостійно вирішується або із застосуванням якихось мінімальних зусиль, але прочистив засмічення труби, кран тимчасово припинив текти, а вночі раптом рвонув і затопив сусідів.

З поломкою фена ми подумали на проблему в вигині шнура і невелику тріщину на ньому і перемотали ізолентою, а проблема не вирішилася, виявився спаленим електродвигун (стало відомо після того, як віднесли в сервісну службу).

Повертаючись до теми ветеринарної медицини. Питання на форумі має звучати не «моя собака слабо встає на задню лапу і іноді її піджимає? Як лікувати?», А «моя собака слабо встає на лапу і іноді її піджимає. Порадьте знайомого хорошого лікаря (ортопеда) в м N».

Ви скажете «серед лікарів також знайдуться «умільці» і порадники без спроб розгляду і пошуку причин проблеми кульгавості або непереносимості навантажень». Звичайно, не будемо Вам стверджувати, що будь-який ветеринарний лікар – це зразок якості і строго розбирається в Вашій проблемі. Питання кваліфікації дуже важливе і, ніде правди діти, болюче. Але з кожним роком ветеринарна медицина розвивається в кращу сторону, все більше і більше з'являється якісних досліджень по патологіям у вихованців, поліпшені способи лікування.

Ми розглянемо 7 важливих критеріїв. При виборі лікаря звертайте увагу на:

1. Чи розвивається лікар. При тому важливо не те, чи пише доктор наукові статті (наукові ступені не завжди безпосередньо пов'язані з практичною компетенцією лікаря, тому що наука – це дещо інші пізнання, які відволікають лікаря від практичного заняття пацієнтами). Важливо – чи відвідує якісь конференції (онлайн/оффлайн), де розвиток йде швидше. Чи ділиться знаннями і проводить практичні майстер-класи, навчання для колег. Чи користується міжнародними керівництвами по діагностиці та лікуванню.

2. Слідом і пункт про вік і досвід. Адже вік, як і досвід може не бути показником. Знайте, що лікар з сивиною на скронях не завжди продовжує шлях розвитку в медицині і часто користується старими методами лікування, які вже прирівнюються до «фуфломіцінів». Також і молодий лікар не завжди може виявитися компетентним і практичні навички в перевірці рефлексів можуть бути недостатніми, що спричине упущенню симптомів у вихованця (пам'ятаємо, що вони не висловлюють скарги на здоров'я, багато інформаціїї дає огляд)

3. Поради по знайомству (?)Навіть, якщо Ви знайшли лікаря за порадою знайомої/го, далеко не завжди це означає, що доктор зможе допомогти саме у Вашому питанні. Наприклад, лікар невролог не зможе якісно проконсультувати з питань блювоти і розладу шлунка у вихованця. Тут краще звернутися до терапевта або гастроентеролога. Терапевт в свою чергу не може знати чому у вихованця розвинулася атаксія мозочка (неврологічний дефіцит, порушення моторної функції кінцівок) і буде компетентно направити до невролога.

4. Відгуки в інтернеті (?)Це вкрай сумнівна опція. Оскільки відгуки в гугл пишуть частіше активні користувачі і часто ті, кому не сподобалося обслуговування з якоїсь причини (буває навіть з причини, що не запропонували каву або лікар вийшов з прийому тому що йому подзвонили на телефон, навіть якщо це було по роботі і дуже важливий дзвінок). Зараз багато компаній купують собі 4-5 зірок, для того, щоб підвищити загальний рейтинг. На 1 негативний відгук, боти пишуть 10 позитивних і вуаля – з 2-х зірок, клініка має 4,5.

5. Ви вже прийшли до лікаря на прийом, знайшли через знайомого або в інтернеті за відгуками. Вам сподобалося, що у лікаря на сайті купа медальок і дипломів. Не поспішайте! Зверніть увагу на те, які лікар задає питання. Наприклад – коли почалися симптоми у вихованця? Що їм передувало? Чи є які алергії? Хронічне захворювання? Якщо лікар ставить багато питань і Вам здається, що не по суті, повірте – дізнаючись Вашого вихованця детальніше, буде легше зіставити картину в цілому. Увага до деталей – це важливо. Лікар прирівнюється до детективного слідчого, і увійшовши до кабінету, розслідування почалося. Якщо лікар відразу з дверей починає оглядати вихованця і м'яти йому лапки, це повинно більше Вас насторожити. Адже перший момент діагностики – це анамнез і спостереження за вихованцем, не торкаючись до нього

6. Призначення лікаря. Якщо лікар написав призначення вихованцеві, але Ви не розумієте суть цих всіх препаратів і діагностичних маніпуляцій, скажіть лікареві про це. Він пояснить Вам мету призначення, в разі потреби пройдеться по кожному з пунктів, щоб не залишилося питань.

7. На закінчення варто сказати ще, що емпатія і вираз співчуття також в якійсь мірі є одним з пунктів при виборі лікаря. Можливо, не першочерговим, але приємним доповненням. Головне, щоб це не було першим критерієм. Холодний розум, добре серце, любов до праці і розвитку – ось що пріоритет

Діагностуємо. Лікуємо. Реабілітуємо.

Записатись на консультацію
Ветеринарна клініка неврології та реабілітації Neurocare
м. Київ
вул. Гната Юри, 9 (вхід з двору)
тел +38 091 481 01 89
vetneurocare@gmail.com
*На період воєнного стану графік роботи уточнювати за телефоном/вайбер
Правила обслуговування
© 2024 Neurocare. All Rights Reserved.